Aspirant sztabowy Ireneusz Michalak oraz jego towarzysz z patrolu, aspirant sztabowy Daniel Łuczyński, niestety uregulowali najwyższą daninę, oddając swoje życie w służbie i w pełni realizując przysięgę policyjną: 'nawet z narażeniem życia'” – informują funkcjonariusze z Wrocławia, składając hołd zmarłym kolegom. Na oficjalnej stronie komendy opublikowano ich portrety, upamiętniając ich poświęcenie.

Żałoba i Hołd dla Dwóch Poległych Policjantów: Solidarność w Całej Polskiej Służbie Policyjnej

Wtorkowy zachód słońca był smutnym momentem dla polskiej służby policyjnej, gdy syreny radiowozów policyjnych w całym kraju zabrzmiały o godzinie 17. To symboliczne hołdowanie dwóm poległym policjantom, którzy zmarli w poniedziałek w wrocławskich szpitalach.

Nie żyją dwaj policjanci, którzy zostali postrzeleni podczas służby. Napastnikowi grozi dożywocie.

Nie żyją dwaj policjanci, którzy zostali postrzeleni podczas służby. Napastnikowi grozi dożywocie. Fot. Policja.

Wiadomości o śmierci asp. sztab. Daniela Łuczyńskiego i asp. sztab. Ireneusza Michalaka, którzy zostali postrzeleni przez Maksymiliana F., dotarły do opinii publicznej w poniedziałek. Ci dwaj doświadczeni funkcjonariusze w wieku 45 i 47 lat, związani z komisariatem Wrocław-Fabryczna, zostawili po sobie lata oddanej służby.

W oficjalnym pożegnaniu na stronie dolnośląskiej policji czytamy: „Asp. szt. Ireneusz Michalak i jego kolega z patrolu asp. szt. Daniel Łuczyński, którzy od bardzo wielu lat dbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, strzegąc porządku jako funkcjonariusze pionu kryminalnego komisariatu policji Wrocław-Fabryczna, niestety zapłacili najwyższą cenę, wypełniając tym samym do końca słowa roty policyjnego ślubowania: '(…) nawet z narażeniem życia’.”

Cała Polska jednoczy się w żałobie, oddając hołd poległym funkcjonariuszom. Nie tylko policjanci, lecz także przedstawiciele innych służb mundurowych i pracownicy MPK we Wrocławiu wyrazili szacunek i wdzięczność dla tych, którzy oddali najcenniejsze, służąc Polsce – własne życie.

Zabójstwo policjantów. Dożywocie dla sprawcy?

Maksymilian F., odpowiedzialny za tragedię, jest już zatrzymany. Po próbie ucieczki i postrzału w radiowozie, został schwytany. Wkrótce mogą pojawić się nowe zarzuty, z usiłowania zabójstwa na zabójstwo, co może skutkować dożywotnim pozbawieniem wolności.

Wspólnota służb mundurowych i społeczeństwa jednoczy się teraz w żałobie, składając hołd dwóm odważnym mężczyznom, którzy oddali życie, chroniąc innych. To bolesne wydarzenie pozostawi trwały ślad w sercach Polaków, przypominając o poświęceniu i niebezpieczeństwach, z jakimi codziennie stykają się ci, którzy służą społeczeństwu.