Daniel Obajtek nie czekał na dymisję z rąk nowej władzy. Oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej Orlenu, która 1 lutego podjęła decyzję o jego odwołaniu.

Zarząd Spółki przyjął pismo od Prezesa Zarządu ORLEN S.A., Daniela Obajtka, w którym złożył deklarację oddania się do dyspozycji Rady Nadzorczej. W efekcie, decyzją Rady Nadzorczej, Daniel Obajtek został odwołany z Zarządu ORLEN S.A. z dniem 5 lutego 2024 roku”, informuje komunikat spółki.

Wcześnie rano, w trakcie programu Radia ZET, Obajtek ogłosił swoją decyzję, nazywając ją „sprawą honoru”. Po zaledwie trzech godzinach, rada nadzorcza podjęła decyzję o jego dymisji.

Daniel Obajtek zapowiadał swoje dobrowolne odejście w przypadku porażki partii PiS w wyborach. „Sam odejdę, nie będzie potrzeby nawet dziękować. Mam swój honor i godność” – powiedział na antenie RMF FM wiosną 2023 roku. Mimo że Donald Tusk objął rządy w połowie grudnia, Obajtek dotrzymał obietnicy dopiero teraz.

Po wielkich trudach stworzyliśmy koncern, który jest najsilniejszą polską marką na świecie. I nie jest tak, że nie ma zgody społeczeństwa. 81 proc. uważa, że posiadanie takiego koncernu jest dobre dla Polski – przekazał w czwartek na konferencji prasowej Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek dla wielu jest postacią kontrowersyjną, ale trzeba mu oddać to że za czasów jego rządów Orlen jest w znakomitej sytuacji finansowej. Odwołanie Obajtka było nie uniknione, dla rządzących był to priorytet.