Wtorek to kluczowy dzień dla amerykańskiej polityki, to właśnie dziś odbywają się prawybory w kilkunastu stanach i terytoriach USA. Wyniki tych wyborów mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość polityczną kraju, szczególnie jeśli chodzi o nominacje w Partii Republikańskiej i Demokratycznej.

Jednym z głównych punktów wtorkowych wyborów będzie rywalizacja o nominację w Partii Republikańskiej, a konkretniej walka Nikki Haley o pozycję konkurentki Donalda Trumpa. W przypadku Demokratów, z kolei, pojawi się pytanie, czy obecny prezydent Joe Biden będzie kontynuował swoją drogę ku nominacji. W ramach tegorocznego „superwtorku” swoje głosy oddadzą sympatycy obydwu partii w Alabamie, Arkansas, Kalifornii, Kolorado, Maine, Massachussetts, Minnesocie, Karolinie Północnej, Oklahomie, Tennessee, Teksasie, Utah, Vermont i Wirginii. Dodatkowo, na Alasce odbędą się prawybory republikańskie, a na archipelagu Samoa Amerykańskiego – demokratów. Warto również zauważyć, że ogłoszone zostaną wyniki trwającego od tygodni głosowania korespondencyjnego demokratów w Iowa.

„Superwtorek” w USA

Wyniki wtorkowych głosowań będą miały istotne znaczenie dla rozdzielenia delegatów na konwencje wyborcze obu partii. 865 z 2429 delegatów na lipcową konwencję wyborczą Partii Republikańskiej w Milwaukee oraz 1420 z 3934 delegatów na sierpniową konwencję Demokratów w Chicago zostanie przydzielonych właśnie na podstawie tych wyników.Warto zauważyć, że choć w przeszłości „superwtorki” były punktami kulminacyjnymi w procesie wyłaniania kandydatów partii, w tym roku dramaturgia wyścigów jest znacznie mniejsza. Donald Trump, będący murowanym kandydatem do zwycięstwa wśród republikanów, staje do rywalizacji z byłą ambasadorką USA przy ONZ, Nikki Haley. W przypadku Demokratów, prezydent Joe Biden zdobył dotąd znaczną przewagę w liczbie delegatów.

Zobacz także: Spotkanie Polskich Liderów z Prezydentem Bidenem. Współpraca, Bezpieczeństwo i Solidarność w Centrum Dyskusji.

Głoszenie nominatów z obydwu partii

Wtorkowe głosowania w USA odbywają się w różnych stanach o zróżnicowanych regułach przyznawania delegatów, co sprawia, że wyniki mogą być zróżnicowane. Niezależnie od dzisiejszych rezultatów, prawybory w kolejnych stanach będą trwać aż do 8 czerwca, zakończą się wtedy głosowaniem demokratów na wyspie Guam i Wyspach Dziewiczych.Ostateczne decyzje w sprawie nominatów obydwu partii zostaną oficjalnie ogłoszone podczas konwencji wyborczych: republikanie w dniach 15-18 lipca w Milwaukee, a demokraci w 19-22 sierpnia w Chicago. Wtorkowy maraton wyborczy potrwa przez całą dobę, od godziny 12:00 czasu polskiego do 6:00 rano następnego dnia. Na Samoa Amerykańskim, wybory odbędą się w formie „caucus”, czyli podczas zebrań lokalnych działaczy.