Dziś, w wieku 46 lat, odszedł Tomasz Komenda. Informacja o jego zgonie szybko rozniosła się za pośrednictwem sieci społecznościowych. To dziennikarz TVN jako pierwszy podał tragiczną wiadomość. Mężczyzna przegrał walkę z nieuleczalną chorobą nowotworową.

Tomasz Komenda, znany opinii publicznej głównie jako symbol niesprawiedliwości w systemie sądowym, spędził długie 18 lat w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił. Wyrok skazujący został ogłoszony w 2000 roku, a Komenda został uznanym sprawcą morderstwa 15-letniej Małgorzaty K.

Przeczytaj: Epaka z karą UOKiK.

W końcu, dopiero w 2018 roku, po długim i mozolnym procesie sądowym, Tomasz Komenda odzyskał wolność. Sąd Najwyższy uniewinnił go, podkreślając brak wystarczających dowodów na podtrzymanie skazania. To był moment ogromnego ukojenia, zarówno dla samego Komendy, jak i dla jego najbliższych oraz wszystkich tych, którzy wierzyli w jego niewinność.

Zobacz również: Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

Po wyjściu na wolność, Tomasz Komenda starał się odbudować swoje życie. Otrzymał rekordową kwotę odszkodowania, ponad 13 milionów złotych, za lata niesłusznej izolacji. Jednak nawet ta ogromna suma nie była w stanie zrekompensować straconego czasu spędzonego za kratami, ani przywrócić mu utraconego poczucia niewinności.